Search

09126587335

کارخانه آسفالت

از کاربردهای شن و ماسه؛ تولید آسفالت با این مصالح است. وقتی شن و ماسه با قیر به عنوان ماده چسبنده و پر کننده ترکیب شوند آسفالت تولید می شود.

آسفالت در دو نوع گرم و سرد می شود. کارخانه آسفالت از تجهیزات پیوسته (CONTINUOUS EQUIPMENT) تجهیزات ثابت (BATCH EQUIPMENT) تشکیل می شود.

انواع دستگاه ها و تجهیزات مربوط به کارخانه آسفالت

دستگاه ها و تجهیزات مربوط به کارخانه آسفالت متنوع می باشند. در اینجا این دستگاه ها معرفی می شوند.

خشک کن یا درایر: درایر یکی از مهمترین دستگاه ها و تجهیزات مربوط به کارخانه آسفالت می باشد که در تولید آسفالت گرم وجود دارد. این دستکاه انرژی حرارتی را به مواد می دهد و آنها را در دمای خاصی خشک می کند.

فیدر: فیدر یا همان هاپر مصالح جز اولین دستگاه ها و تجهیزاتی می باشد که برای ذخیره سازی مصالح وجود دارد. این فیدر مصالح با استفاده از نوار نقاله مصالح را به تدریج و به میزان مورد نیاز به سمت دستگاه پخت می فرستد. این دستگاه می تواند 4 نوع مصالح را در خود نگهداری کند.

الواتور: توسط الواتور یا همان بالا بر شن و ماسه ای که توسط دستگاه درایر داغ شده اند به سمت برج آسفالت انتقال می یابد.

نوار نقاله: نوار نقاله یکی از دستگاه ها و تجهیزات مربوط به کارخانه آسفالت است که در امر تولید آسفالت بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا با استفاده از این نوار مصالح از فیدر به سمت درایر یا همان خشک کن انتقال پیدا می کند.

برج آسفالت: در کارخانه های تولید آسفالت گرم عمودی برجی وجود دارد که سیستم های مربوط به سرند، میکس و توزین در آن قرار گرفته است به این برج، برج آسفالت می گویند.

میکسر: میکسر در واقع آخرین قسمت کار استفاده می شود به این صورت که شن و ماسه و همچنین قیر و فیلر را با هم مخلوط میکند و پس از آن آسفالت آماده را به سمت قسمت تخلیه روانه می کند.

سرند: از سرند برای دانه بندی و جداسازی و در حقیقت برای غربال استفاده می شود. سرند دارای سه طبقه می باشد و می تواند شن و ماسه را در 4 اندازه جداسازی کند.

مخزن آب: در کارخانه تولید آسفالت برای صرفه جویی در آب و همچنین برای برگرداندن آب باقی مانده از حوضچه استفاده می شود. با استفاده از این حوضچه ها ذرات همراه با آب ته نشین می شوند و با زمان بندی خاصی رسوب گیری نیز می شوند.

سایر تجهیزات: دستگاه ها و تجهیزات مربوط به کارخانه آسفالت تنها موارد بالا نیستند. موارد دیگری نیز وجود دارد که به اختصار نام میبریم: درام میکسر، فیلتر بارانی، فلکس قیر، باسکول قیر، فن (دمنده)، گرم کن روغن، اسکروی فیلر، بین ذخیره نهایی، بین ذخیره، بین توزین، فیلتر مولتی سیلکن و ….

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *